imerologio_draseon

Ημερολόγιο Παγκόσμιων Ημερών και Δράσεων

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός : Ευτυχία Σπελέτα ΠΕ01

Μία εργασία των μαθητών της Β Γυμνασίου

Ο θεσμός των Παγκόσμιων Ημερών είναι μια πρωτοβουλία του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών (ΟΗΕ), η οποία ξεκίνησε μετά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο και έτυχε μεγάλης αποδοχής τις επόμενες δεκαετίες. Σκοπός αυτής της ενέργειας ήταν – και εξακολουθεί να είναι –η στροφή της προσοχής της παγκόσμιας κοινής γνώμης σε μεγάλης σημασίας γεγονότα, ζητήματα και επετείους. Με αυτόν τον τρόπο ευαισθητοποιείται ο πλανήτης, ανασύρει μνήμες, στοχάζεται κριτικά και εστιάζει σε θέματα που αγγίζουν όλους μας.

Κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς οι  μαθητές/τριες της Β΄ τάξης του σχολείου μας δημιούργησαν το δικό τους ημερολόγιο  Παγκόσμιων Ημερών και Δράσεων. Έναυσμά τους αποτέλεσαν συγκεκριμένα γεγονότα και θέματα που σχετίζονται με τη σχολική ζωή των μαθητών/τριών, όπως η Παγκόσμια Ημέρα  για τα Δικαιώματα του Παιδιού (20 Νοεμβρίου), η Ημέρα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων ( 10 Δεκεμβρίου), η Ημέρα Ασφαλούς Πλοήγησης στο Διαδίκτυο (8 Φεβρουαρίου), η Ημέρα κατά της Σχολικής Βίας και του Εκφοβισμού (6 Μαρτίου) αλλά και Παγκόσμιες Ημέρες που συνδέονται με το μάθημα των Θρησκευτικών, όπως  η Παγκόσμια Ημέρα Φιλανθρωπίας (5 Σεπτεμβρίου), η Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης (21 Σεπτεμβρίου), η Παγκόσμια Ημέρα Κοινωνικής Δικαιοσύνης (20 Φεβρουαρίου), η Ημέρα Αλληλεγγύης  (20 Δεκεμβρίου)  κ.α. Η εργασία αυτή αποσκοπεί στην ευαισθητοποίηση των μαθητών σε παγκόσμια θέματα, ώστε να εκφραστούν δημιουργικά και να αναλάβουν δράσεις.