«Γιορτάζοντας της Φυσικές Επιστήμες στα Χανιά 2023»

Συμμετοχή στη δράση

«Γιορτάζοντας της Φυσικές Επιστήμες στα Χανιά 2023»

του ΕΚΦΕ Χανίων

Τη φετινή χρονιά 2022-2023 στο σχολείο μας υλοποιήθηκε πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων με τίτλο «Εξοικονομώντας ηλεκτρική ενέργεια» το οποίο αποτέλεσε μέρος του προγράμματος «Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας» του έργου CONNECT – Horizon 2020 της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Στα πλαίσια του προγράμματος οι συμμετέχοντες μαθητές υπό την καθοδήγηση της υπεύθυνης εκπαιδευτικού ενημερώθηκαν για την παραγωγή της ηλεκτρικής ενέργειας και τη συσχέτισή της με την κλιματική αλλαγή. Κατέγραψαν την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας διάφορων συσκευών που χρησιμοποιούμε στην καθημερινότητά μας και εξεπλάγησαν όταν συνειδητοποίησαν την ποσότητα της κατανάλωσης και τη συσχέτισή της με το κόστος του ηλεκτρικού ρεύματος. Προσπάθησαν μέσα από online προσομοίωση να κατασκευάσουν ένα σπίτι με φωτοβολταϊκά πάνελς ως μόνη πηγή ηλεκτρικής ενέργειας και συνειδητοποιήσαν τη δυσκολία του εγχειρήματος και το κόστος. Κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η απόλυτη αποδέσμευση από τις συμβατικές πηγές ενέργειας και η στροφή στις ανανεώσιμες πηγές, αποτελεί βήμα δύσκολο αλλά απολύτως απαραίτητο. Οι μαθητές δημιούργησαν ενημερωτικό φυλλάδιο – αφίσα που στόχο είχε την ευαισθητοποίηση όλων μας προς την εξοικονόμηση της ηλεκτρικής ενέργειας με την «έξυπνη» χρήση διάφορων ενεργοβόρων ηλεκτρικών συσκευών, όπως είναι το πλυντήριο, ο φούρνος και άλλες. Η ομάδα του προγράμματος συμμετείχε τέλος στη δράση «Γιορτάζοντας της Φυσικές Επιστήμες στα Χανιά 2023» η οποία πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 6 Μαΐου στον πεζόδρομο Κοραή στο κέντρο των Χανίων. Οι συμμετέχοντες μαθητές και η υπεύθυνη εκπαιδευτικός, δημιούργησαν παρουσίαση PowerPoint για την πορεία υλοποίησης του προγράμματος και οι μαθήτριες Κουκουλά Αγγελική και Κουμαδωράκη Αριάδνη έκαναν την παρουσίαση με μεγάλη επιτυχία.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός : Ξεπαπαδάκη Ευστρατία