ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΠΑΛΑΙΟΧΩΡΑΣ

Από τους μαθητές Γ΄Γυμνασίου Παλαιόχωρας

Φεστιβάλ Μαθητικής Δημιουργίας – Παρουσίαση Προγραμμάτων Σχολικών δραστηριοτήτων – Πολιτιστικών Θεμάτων

Οι μαθητές/τριες της Γ΄ Γυμνασίου Παλαιόχωρας παρουσίασαν στις 5 Μαΐου 2022 στο Φεστιβάλ Μαθητικής Δημιουργίας, που διοργάνωσε η Δ/νση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Χανίων στο Θέατρο «Μίκης Θεοδωράκης», την εργασία τους με τίτλο  «Τα αξιοθέατα της πόλης μας και οι φυσικές ομορφιές του τόπου μας». Ετοίμασαν ένα σύγχρονο τουριστικό οδηγό  με ψηφιακούς χάρτες σε πραγματικό χρόνο, με την βοήθεια των καθηγητριών τους Σπελέτα Ευτυχίας ΠΕ01 και Ροβυθάκη Ελευθερίας ΠΕ02, και παρουσίασαν τα αξιοθέατα του τόπου τους, τις φυσικές ομορφιές,  τα μνημεία της πόλης, τους ναούς, τις παραλίες, τα ξενοδοχεία και εστιατόρια, τα απαραίτητα  σημεία ενδιαφέροντος που χρειάζεται κάποιος όταν βρεθεί στην Παλαιόχωρα.

Αξιοσημείωτο είναι ότι ο Τουριστικός Οδηγός σχεδιάστηκε έτσι ώστε να παρέχει οδηγίες είτε ο χρήστης είναι συνδεδεμένος στο διαδίκτυο είτε όχι. Επιλέγοντας απλά ένα σημείο ενδιαφέροντος, παρουσιάζονται οι οδηγίες που τον κατευθύνουν σε αυτό καθώς και χρήσιμες πληροφορίες για την επίσκεψή του, χρηστικής σημασίας, ώστε ο χρήστης να έχει πρόσβαση σε αυτό ακόμα και αν έχει διακοπεί η σύνδεση στο διαδίκτυο. Η χρήση του συστήματος είναι απλή ενώ είναι εύκολη η εφαρμογή του σε πληροφοριακά κιόσκια με οθόνες αφής.

Στον εκθεσιακό χώρο του Θεάτρου αναρτήθηκε η αφίσα του Τουριστικού οδηγού.

Ο Τουριστικός οδηγός είναι αναρτημένος στην ιστοσελίδα του σχολείου μας!

Υπεύθυνη Εκπαιδευτικός:  Σπελέτα Ευτυχία ΠΕ01

Δείτε τον Τουριστικό Οδηγό Παλαιόχωρας πατώντας τον παρακάτω σύνδεσμο: