Εορτασμός της επετείου του Πολυτεχνείου

Την Πέμπτη 17 – 11 – 2022 πραγματοποιήθηκε η 49η επέτειος για το Πολυτεχνείο στο σχολείο μας.

Οι φοιτητές της εποχής πρωτοστάτησαν στον αγώνα κατά της Χούντας των Συνταγματαρχών, συμβάλλοντας στην αποκατάσταση της Δημοκρατίας στη χώρα μας, σε μία εποχή ανελευθερίας, διωγμών αντιφρονούντων, καταπάτησης θεμελιωδών δικαιωμάτων, απουσίας από το διεθνές γίγνεσθαι.

Η Παιδεία πρωταγωνιστεί στη μάχη για δικαιοσύνη, ελευθερία, δημοκρατία. Είναι συνυφασμένη με αυτά τα ιδανικά, στοχεύει στην καλλιέργεια και την επιδίωξή τους. Έτσι και σήμερα, η εξέγερση του Πολυτεχνείου συνεχίζει ακόμη να εμπνέει, υπενθυμίζοντας ότι στη χώρα όπου γεννήθηκε η Δημοκρατία, δεν μπορεί αυτή παρά να αποτελεί μονόδρομο.

Ο αγώνας των νέων για την ελευθερία και τη δημοκρατία είναι άοκνος, διαχρονικός και πανανθρώπινος.

Στον εορτασμό συμμετείχαν στην αφήγηση και παρουσίαση οι ακόλουθοι μαθητές και μαθήτριες της Γ΄ Γυμνασίου:

Αγγελάκης Κωνσταντίνος

Καλλιγέρης Βασίλειος

Κουφάκης Κωνσταντίνος

Μπολντούρα Πάτρικ

Παπαδοκωνσταντάκη Χριστίνα

Ρουσιάκης Φώτιος

Τζανάκη Ευτυχία

Τρουλάκη Ρουμπίνη – Ευδοξία

Στη χορωδία συμμετείχαν οι παρακάτω μαθητές και μαθήτριες υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου Έφης Μάμμου:

Βόρφι Ντενίσα

Κοβάτσι Μιγκελιάνα