Εορτασμός εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου

Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2021

Στο πλαίσιο του εορτασμού της εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις στο σχολείο μας για να αποδώσουμε φόρο τιμής σε όλους εκείνους που έχυσαν το αίμα τους για την ελευθερία της πατρίδας μας. Προηγήθηκαν η απονομή αριστείων και βραβείων στους/στις μαθητές/τριες που φοίτησαν κατά το σχολικό έτος 2020-2021 και η παράδοση της σημαίας στη σημαιοφόρο και τους παραστάτες από τη διευθύντρια. Ακολούθησε η γιορτή με τους μαθητές μας να παρουσιάζουν το Χρονικό του Αγώνα του ‘40. Ο εορτασμός ολοκληρώθηκε με την προβολή του ντοκιμαντέρ «Λουλούδια που μαράθηκαν νωρίς. Κακόπετρος 28 Αυγούστου 1944», σε σκηνοθεσία Ματθαίου Φραντζεσκάκη και Βίκης Αρβελάκη από το Φεστιβάλ Κινηματογράφου Χανίων. Εκπαιδευτικοί και μαθητές συγκλονίστηκαν από τις βιωματικές αφηγήσεις κάτοικων του μαρτυρικού χωριού, επιζώντων της ναζιστικής θηριωδίας, οι οποίοι ανακαλούν μνήμες από την τραγωδία και παρουσιάζουν με έντονη συναισθηματική φόρτιση γεγονότα που χάραξαν βαθιά τις ψυχές τους, όπως τον θάνατο των δικών τους ανθρώπων, τον παραλογισμό των κατακτητών και τη λεηλασία του χωριού τους.

«Φωνή και κλάματα γροικάς στα Χατζιανά στο δρόμο

Τρεις μάνες κακορίζικες κλαίνε για τα παιδιά τους.

Η μια είχε ένα και μοναχό κι άλλη δυο και μόνο

κι τρίτη η κακορίζικη τέσσερα παλικάρια

που τα σκοτώσαν Γερμανοί.

Μανάθεμα τη στιγμή και κείνη να τη Τρίτη

που εξεμπαρκαίνανε οι Γερμανοί στη Κρήτη».

(Ριζίτικο τραγούδι)