Συμμετοχή στον 5ο Διεθνής Μαθητικός Διαγωνισμός Οπτικοακουστικής και Ψηφιακής Δημιουργίας

«Η ιστορία σου, είναι ιστορία της πόλης σου»

Το Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης και Ψηφιακών Μέσων της Δ/σης Υποστήριξης Προγραμμάτων και Εκπαίδευσης για την Αειφορία (ΔΥΠΕΑ) του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠΑΙΘ) με το Γενικό Συμβούλιο Βιβλιοθηκών του ΥΠΑΙΘ, το Τμήμα Αρχειονομίας, Βιβλιοθηκονομίας και Μουσειολογίας του Ιονίου Πανεπιστημίου, το Τμήμα Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας του Πανεπιστημίου Αιγαίου, τα Γενικά Αρχεία του Κράτους (Γ.Α.Κ.) και το Εθνικό Κέντρο Οπτικοακουστικών Μέσων & Επικοινωνίας (ΕΚΟΜΕ Α.Ε.) συν-διοργανώνουν Μαθητικό Διαγωνισμό Οπτικοακουστικής και Ψηφιακής Δημιουργίας «Η ιστορία σου, είναι ιστορία της πόλης σου» για τους/τις μαθητές/μαθήτριες της Δευτεροβάθμιας Εκπ/σης της χώρας και της Ομογένειας.

Οι μαθητές και μαθήτριες αναζήτησαν ιστορίες που αναφέρονται στη σύγχρονη ζωή ή στο παρελθόν της πόλης τους (ενδεικτικά, λαμβάνοντας αφορμή από γεγονότα, σημαντικά κτήρια, πλατείες, δρόμους, δημόσιες εκδηλώσεις, οικονομικές – κοινωνικές δραστηριότητες, την ενσωμάτωση της πόλης στο Νεότερο Ελληνικό Κράτος, ενσωμάτωση των προσφύγων της Μικρασιατικής Καταστροφής κλπ.) λειτουργώντας συνεργατικά σε επίπεδο σχολικής ομάδας.

Στη συνέχεια, ψηφιοποίησαν το υλικό τους και επεξεργάστηκαν τα τεκμήρια (φωτογραφίες, αντικείμενα, προφορικές συνεντεύξεις κλπ), τα κατέγραψαν με τη συμβολή των εκπαιδευτικών τους και δημιουργήσαν ένα βίντεο με τη μορφή σύντομης ταινίας με φωτογραφικού άλμπουμ και αφήγηση.

Οι μαθητές/τριες της Γ΄ Γυμνασίου Παλαιόχωρας συνεργάστηκαν με τους/τις μαθητές/τριες της Α΄Λυκείου Παλαιόχωρας και με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών Σπελέτα Ευτυχίας και Μπουρδάκη Μαρίας δημιούργησαν ταινία με την ιστορία της πόλης τους που υποβλήθηκε στο αποθετήριο της Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης Φωτόδεντρο/i-create.