ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ : <<Δίκτυο Natura>>

Εργασίες – Παρουσιάσεις μαθητών Β’ Γυμνασίου

Το Ευρωπαϊκό οικολογικό δίκτυο Natura 2000 είναι ένα δίκτυο ζωνών προστασίας της φύσης που έχει ως στόχο να διασφαλίσει τη μακροπρόθεσμη διατήρησή των πιο πολύτιμων και των πλέον απειλούμενων ειδών και ενδιαιτημάτων. Στα πλαίσια του μαθήματος της Γεωγραφίας «Η βλάστηση της Ευρώπης» οι μαθητές ενημερώθηκαν για το δίκτυο αυτό και πιο συγκεκριμένα για τις περιοχές της Ελλάδας που υπάγονται στο δίκτυο. Οι μαθητές του Β1 χωρίστηκαν σε ομάδες και αναζήτησαν πληροφορίες για μία περιοχή Natura της Ελλάδας. Στη συνέχεια δημιούργησαν παρουσιάσεις σε μορφή PowerPoint και παρουσίασαν τα ευρήματά τους στην ολομέλεια της τάξης. Μεγάλο ενδιαφέρον υπήρξε για τις 22 περιοχές Natura 2000 που υπάρχουν μονάχα στο νομό Χανίων. Ενθουσιάστηκαν επίσης με την ανακάλυψη ειδών ζώων και φυτών που βρίσκονται υπό προστασία και που δεν γνώριζαν μέχρι τότε την ύπαρξή τους.

Οι εργασίες στη συνέχεια συνδυάστηκαν σε μία αφίσα μεγέθους 100x70cm και αναρτήθηκε στην αίθουσα του τμήματος.